منع آگهی خرید و فروش اعضای بدن در فضای مجازی از سوی پلیس فتا صورت گرفت


این روزها در فضای مجازی آگهی خرید و فروش انواع کالاها را مشاهده می کنیم، اما دیدن آگهی خرید و فروش اعضای بدن، همچنان شوک آور است. اخیرا منع آگهی خرید و فروش اعضای بدن در فضای مجازی از سوی پلیس فتا صورت گرفته است.

منع آگهی خرید و فروش اعضای بدن در فضای مجازی

طبق چیزی که رئیس پلیس فتا استان تهران اعلام کرده است؛ کلیه آگهی های درج شده در فضای مجازی و اپلیکیشن های مختلف از جمله ساخت کانال در تلگرام، مبنی بر خرید و فروش اعضای بدن انسان، غیرقانونی بوده و مشمول پیگرد قانونی خواهند بود. بنابر اعلام اداره پلیس فتا، درج چنین آگهی هایی کاملا غیرقانونی هستند و افراد اجازه ندارند چنین آگهی هایی را در فضای مجازی به ثبت برسانند.

منع آگهی خرید و فروش اعضای بدن در فضای مجازی

در حال حاضر آگهی های فروش اعضای بدن از جمله فروش کلیه، قرنیه، کبد و … در فضای مجازی بیداد می کند و زمینه دلالی در این حوزه را نیز فراهم کرده است. به این شکل که برخی با دلالی اعضای بدن، خانواده های قرار داشته در استرس را پیدا کرده و از سوی دیگر پل ارتباطی میان فرد فروشنده خواهند شد. در حالی که افراد اهدا کننده می توانند از طریق مراکز اهدا اعضای بدن نسبت به این موضوع اقدام کرده و در صورت تمایل در قبال ارائه عضو بدن خود، مبلغی را نیز دریافت نمایند.

اگر چه این عمل به واقع کاری نیکو است که پیشتر برای افراد مرگ مغزی، در نظر گرفته می شد، اما اکنون به وسیله ای برای کسب درآمد اشخاصی که احتمالا از لحاظ اقتصادی به بن بست رسیده اند، تبدیل شده است. بسیار غم انگیز می نماید؛ اما جز بعد اندوه آور آن، بازار سیاه اعضای بدن برای خانواده هایی که بیماری روی تخت بیمارستان دارند، نیز هولناک است.

سرداری وحید مجید در گفتگویی که با خبرگزاری ایرنا انجام داده است، ضمن اشاره به این موضوع، تاکید می کند: “چنان چه موردی در کانال های فضای مجازی دیده شود، قطعا برخورد می شود. به عنوان مثال در یک مورد، کانالی در فضای مجازی در مورد فروش کلیه فعالیت داشت که تحت رصد پلیس فتا قرار گرفته و در نهایت با پیگیری قضایی این کانال مسدود شد.”

منع آگهی خرید و فروش اعضای بدن در فضای مجازی

البته مسدود شدن کانال های خرید و فروش اعضای بدن، نخستین اقدامی است که از سوی پلیس فتا صورت می گیرد، بلکه در شکل گسترده تر، معرفی اشخاص به بازپرسی قوه قضاییه و تشکیل پرونده و … پیش روی این دلالان اعضای بدن خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *